ekomark

STRONA GŁÓWNA PRODUKTY PARTNERZY TECHNOLOGIA AKTUALNOŚCI KONTAKT

BEZDECH SENNY

Bezdech senny jest stanem często bagatelizowanym przez osoby, u których występuje. Kojarzony jest z chrapaniem – a to w przeszłości oznaczało dobry, zdrowy sen.

Tymczasem bezdech senny, może powodować bezpośrednie i pośrednie zagrożenia  dla zdrowia i życia. Osoba z bezdechem może być zagrożona różnego rodzaju powikłaniami bezdechu takimi jak np. nadciśnienie tętnicze lub na skutek niedotlenienia i ogólnego zmęczenia po nocy z bezdechem doprowadzić np. do wypadku drogowego. Statystyki mówią o 2% społeczeństwa dotkniętego bezdechem sennym w różnych stadiach zaawansowania. Kilkadziesiąt tysięcy osób ma zdiagnozowany bezdech – ile osób nie wie o swojej chorobie?

Regularny sen jest konieczny dla zdrowia człowieka. Przesypiamy 1/3 życia. Dorośli potrzebują od 6 do 9 godzin snu na dobę. Jeśli śpisz zbyt krótko, w długim okresie narażasz się na zaburzenia funkcji mózgu, zmniejszenie odporności, utratę równowagi hormonalnej. Jeśli masz bezdech – każda noc jest ciężką próbą dla Twojego organizmu.

Żona najlepszym diagnostą – czyli jak stwierdzić bezdech senny?

Bezdech senny w odróżnieniu do innych problemów zdrowotnych jest stosunkowo łatwy do rozpoznania przez osoby, które nie są specjalistami. Interwały, w których chory nie  oddycha na skutek bezdechu, można zaobserwować u chrapiących, kiedy charakterystyczny dźwięk urywa się na kilka sekund. Dlatego w znakomitej większości pierwszym domowym diagnostą jest współmałżonek chorej lub chorego.

Do zaawansowanej diagnostyki bezdechu służą apnografy – urządzenia mierzące ruchy klatki piersiowej chorego, czynność serca, nasycenie tlenu we krwi i inne wskaźniki ważne dla zdrowia. Badanie takim urządzeniem może odbywać się w pracowni diagnostyki snu lub w domu chorego.

Symptomy bezdechu sennego odczuwane w czasie dnia:
- nadmierne zasypianie w ciągu dnia,
- poranne bóle głowy
- problemy z koncentracją
- krótkotrwałe zaniki pamięci
- wybuchy agresji
- zaburzenia potencji

Nocne symptomy bezdechu sennego:
- głośne chrapanie
- urywany oddech
- dyszenie
- niespokojny sen
- koszmary
- pocenie się

Chrapiesz? Możesz być zagrożony bezdechem

Bezdech senny to zaburzenie oddechowe charakteryzujące się krótkimi przerywanymi oddechami podczas snu. Doprowadza to do czasowego zawieszenia oddychania, chrapania, niepełnego wybudzania się.
Otyłość, spożywanie alkoholu oraz innych używek, są czynnikami, które przyczyniają się do powstawania bezdechów sennych. Bezdech senny może pogarszać kondycję oraz stan zdrowia lub nawet powodować wiele różnorodnych poważnych schorzeń np. chorób serca, udarów, wysokiego ciśnienia tętniczego.

Jesteś ciągle zmęczony, kiedy budzisz się rano? Jesteś rozdrażniony, brak ci energii, opadasz z sił? Jeśli tak, możesz cierpieć na bezdech senny. Twój oddech może być przerywany setki razy każdej nocy, zazwyczaj bez uprzedzenia. Twój mózg, twoje serce i cały organizm narażony jest wówczas na niebiezpieczeństwo. Co powinieneś zrobić, jeśli podejrzewasz, że Ty lub ktoś z Twoich bliskich cierpi na bezdech?
Przede wszystkim nie bagatelizuj tego schorzenia – jest naprawdę groźne i podstępne. Dzięki wiedzy medycznej i specjalistycznej aparaturze można z nim skutecznie walczyć.

Aparaty do wspomagania oddychania u chorych z bezdechem sennym tzw. CPAP-y, są refundowane przez NFZ. O ich parametrach technicznych przeczytasz w zakładce >sprzęt>aparatura dla chorych na bezdech senny.

Po zastosowaniu aparatu komfort życia poprawia sie natychmiast. Objawy związane z bezdechem sennym ustępują. W nocy chory nie chrapie, nie występują też bezdechy. Osoba budzi się wypoczęta, rześka, pełna energii. Organizm otrzymuje odpowiednią ilość tlenu. 

Jeśli mają Państwo pytania dotyczące refundowanego sprzętu lub potrzebuja Państwo pomocy w uzyskaniu refundacji – prosimy o kontakt z naszym biurem w Warszawie, ul Boguckiego 1A, tel 22 834 17 34. Punkt informacji refundacyjnej i odbioru sprzętu jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-16.00


O NAS MISJA KLIENCI REFUNDACJA BEZDECH SENNY SERWIS
Wydawca Ekomark sp. z o.o. 1999 - 2013. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Właścielem praw do materiałów, opisów i informacji zawartych na niniejszej stronie jest Ekomark sp. z o.o. Kopiowanie i publikacja bez zgody właściela zabroniona.